Skip to product information
Xiaomi Poco X8 Pro Max 512GB Black
€508,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.83 inch, Quad HD, 120 Hz, 50 MP, 12 GB RAM, 512 GB internal memory, Dimensity 9500, Android 16, 8,500 mAh
general
| Product types | Dual-SIM mobile phone, Android mobile phone, Phablet, LTE smartphone, 5G mobile phone |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 80h 14min |
| Reliability class | B |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
General
| Market launch | 2026 |
| Series | Xiaomi Poco |
| Smartphone Class | Mid-range |
| Product Highlights | latest mobile standard 5G, 120Hz AMOLED display |
Display
| Display size | 6.83 inches / 17.348 cm |
| Display resolution | 2,772 x 1,280 pixels / Quad HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display features | Wet Finger Tracking, Always On Display, Bluelight Filter, Infinity-O Display, HDR10+, 480 Hz Touch Sensor |
| Display material | Gorilla Glass 7i |
| Display property | scratch-resistant |
| Brightness | 3,500 cd/m² |
| Contrast | 8,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 50MP, OIS, f/1.5 |
| Camera 2 | 8MP, Ultra-wide angle, f/2.2 |
| Flash | LED flash |
| Image sensor | Light Fusion 600 |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 2x |
| Recording functions | Continuous shooting, Panorama, HDR, Voice trigger, Motion detection sensor, Portrait mode, Pro mode, AI functions, Spectral/Flicker sensor, Slow motion, Time-lapse, Dual-view video, Text scanner |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps), 4k (60/30fps), HD (30fps) |
| Camera feature | AI-Camera, AI Beautify, Beauty Mode, SteadyShot, AI Remove Reflection, AI Cutouts |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 20MP |
| Selfie recording functions | HDR, Portrait mode, Time-lapse, Dual-view video |
| Selfie video recording | Full HD (60/30fps), HD (30fps) |
| Selfie video function | Slow motion |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 9500 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 3.3 GHz |
| Graphics processor (GPU) | G925 MC11 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope (gyro), Brightness sensor, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor, Infrared sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, BeiDou, QZSS, Galileo, NavIC |
| Audio features | Stereo speakers, Hi-Res Audio, Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | Android 16 |
| User interface | HyperOS 3 |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
| AI functions | improved photo capture, image editing, Google Gemini |
| AI features | Circle to Search, AI Interpreter, AI Search, AI Dynamic Wallpapers, AI Writing, AI Speech Recognition, AI Creativity Assistant |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GSM, LTE, WCDMA, NSA, SA |
| Local connections | WLAN, NFC, Bluetooth, Miracast, MIMO-WLAN, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 7 |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 6 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| Connection position | USB bottom |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Housing features | dustproof, waterproof |
| Waterproof | up to 2.0m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | in display |
| Weight | 218 g |
| Height | 162.9 mm |
| Width | 77.9 mm |
| Depth | 8.2 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 8,500 mAh |
| Battery features | Fast charging function, Reverse Wired Charging |
| Fast charging technologies | Power Delivery 3.0, Power Delivery 2.0, HyperCharge |
| Charging current specification | 100W |
| Talk time | 74 h |
| Standby | 2 days |
| Gaming | up to 15 h |
| Video playback | up to 16 h |
Other features
| Input method | virtual keyboard |
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | USB cable, Quick start guide, SIM card tool, Protective cover, Safety brochure |