Skip to product information
Xiaomi Redmi 14C 8GB 256GB Starry Blue
€189,00 EUR
LTE Smartphone, 6.88 inch, HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Helio G81 Ultra, Android 14, 5,160 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, Android phone, Phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Xiaomi Redmi |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.88 inches / 17.475 cm |
| Display resolution | 1,640 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display features | Waterdrop notch, 240 Hz touch sensor |
| Pixel density | 260 ppi |
| Screen-to-body ratio | 89.7 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Contrast | 1,500:1 |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.8, 28mm |
| Camera 2 | 2MP, depth sensor, f/2.4 |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase-detect autofocus (PDAF) |
| Shooting functions | AI functions, HDR, Portrait mode, Night mode, Slow motion |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 13MP, wide-angle, f/2 |
| Selfie shooting function | HDR |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G81 Ultra |
| Processor core | Octa-core (8) |
| Max CPU clock rate | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G52 MC2 |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou |
| Multimedia function | FM radio |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| User interface | HyperOS |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI function | Improved photo capture |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G |
| Mobile data communication | EDGE, GPRS, GSM, LTE, UMTS, WCDMA, HSPA |
| LTE frequency bands | B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
| USB standard | 2.0 |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | blue |
| Housing material | Plastic frame |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 211 g |
| Height | 171.9 mm |
| Width | 77.8 mm |
| Depth | 8.2 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,160 mAh |
| Battery properties | Built-in battery |
| Charging current specification | 18W |
| Standby | 42 h / 1 day |
| Video playback | up to 22 h |
Other features
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool, Quick start guide |