Skip to product information
Xiaomi Redmi 15 4G 6GB 128GB Midnight Black
€138,00 EUR
Android Phone, 6.9 inch, Full HD, 144 Hz, 50 MP, 6 GB RAM, 128 GB internal storage, Snapdragon 685, Android 15, 7,000 mAh
general
| Product Types | Android Phone, Phablet, LTE Smartphone |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 62h 6min |
| Reliability Class | A |
| Repairability Class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress Protection Rating | IP64 |
General
| Market Launch | 2025 |
| Series | Xiaomi Redmi |
| Smartphone Class | Entry-level |
Display
| Display Size | 6.9 inch / 17.526 cm |
| Display Resolution | 2,340 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display Type | IPS, LCD |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Special Display Features | Infinity-O Display |
| Pixel Density | 374 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.2 % |
| Brightness | 700 cd/m² |
Main Camera
| Camera 1 | f/1.8, 50MP |
| Main Camera Video Recording | Full HD (30fps) |
Selfie Camera
| Selfie Camera 1 | 8MP, f/2 |
| Selfie Video Recording | HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 6 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon 685 |
| Processor Core | Octa-Core (8) |
| Max CPU Clock Rate | 2.8 GHz |
| Graphics Processor (GPU) | Adreno 610 |
| Dual-SIM Technology | Dual-SIM Standby |
| SIM Card | Nano-SIM |
| Memory Card | microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Fingerprint Sensor |
| Location Services | GPS, GLONASS, BeiDou, QZSS |
Software
| Available Operating System | Android 15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
Communication
| Cellular Standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile Data Communications | GSM, LTE, HSPA |
| Local Connections | Infrared, WLAN, NFC, Bluetooth |
| WLAN Standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| Connection Position | USB bottom |
Housing
| Design | Bar Phone |
| Color | black |
| Housing Features | dustproof, waterproof |
| Protection Class | IP64 |
| Physical Buttons | Power button, Volume controls |
| Fingerprint Sensor Position | side |
| Weight | 214 g |
| Height | 169.48 mm |
| Width | 80.45 mm |
| Depth | 8.44 mm |
Battery & Run Times
| Battery Capacity | 7,000 mAh |
| Battery Features | Fast charging function |
| Charging Current Specification | 33W |
Other Features
| Input Method | virtual keyboard |