Skip to product information
Acemagician AM08 Pro (8845HS 32GB + 1TB)
€728,00 EUR
Mini-PC, AMD Ryzen 7 8845HS, 3.8 GHz, 8-Core, 32 GB RAM, DDR5, 1,000 GB SSD storage, AMD Radeon 780M, Shared Memory Graphics
general
| PC Type | Mini-PC |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 7 8845HS |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 |
| Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max. Turbo Clock | 5.1 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Number of Processor Cores | 8-Core |
| Number of Threads | 16 |
| Cache | 16 MB |
Memory
| RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 5,600 MHz |
Storage
| SSD Storage | 1,000 GB |
| Hard Drive Type | M.2 SSD |
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics Card | AMD Radeon 780M |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Output | HDMI |
Connectivity
| Ports | 2 x HDMI, 2 x USB 3.2, 1 x LAN (RJ45), 1 x USB 3.0 Type-C |
| Front Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.2, Headphone-Microphone Combo Jack |
Communication
| Data Communication | W-LAN, Bluetooth, LAN |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.2 |
Drives
| Optical Drives | without optical drive |
Case Features
| Case Type | Mini-ITX |