Skip to product information
Amazon Echo Dot (4th generation) with clock, blue-grey
€102,00 EUR
WLAN Speaker, with hands-free function, Amazon Alexa, Line-In (3.5mm jack)
general
| Product types | WLAN speaker, Bluetooth speaker, Smart speaker |
Operation
| Charging port | Hollow plug |
| Principle | active |
| Power supply | Mains operation |
Features
| Integrated devices | Microphone, Display |
| Functions | Streaming, Hands-free function, Smart home control |
| Available music services | Apple Music, Amazon Music, Deezer, Spotify, Audible |
| Control via | Buttons, App, Voice |
| Control features | Bluetooth Pairing, Call answering |
| App available for | iOS, Android |
Connections
| Analog input | Line-In (3.5mm jack) |
| Bluetooth Codec | SBC |
| Bluetooth profiles | A2DP, HFP (Handsfree), AVRCP |
| Wireless transmissions | WLAN, Bluetooth |
Design
| Housing colors | gray, blue |
| Speaker cover colors | gray, blue |
| Front colors | gray, blue |
| Color | gray |
Smart Home
| Voice assistant | Alexa |
Dimensions and scope of delivery
| Scope of delivery | User manual |
| Width | 100 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 100 mm |
Further features
| Compatibilities | Other devices with Bluetooth, Devices with 3.5mm output, Notebook, Tablet, MP3 player, Smartphone |
| Areas of application | Mobile phone, Bedroom, Living room, Multiroom |
| Installation option | Shelf |
| Market launch | 2020 |
| Seal | Carbon Trust Reducing |