Skip to product information
Amazon Echo Show 5 2021 anthracite
€95,00 EUR
Smart Display, with Hands-free Function, Amazon Alexa
general
| Product types | Smart Display, Wi-Fi Speaker, Smart Speaker |
Operation
| Principle | active |
| Power supply | Mains operation |
Features
| integrated devices | Display, Camera, Microphone |
| Functions | Streaming, Hands-free function, Smart home control, Display lighting |
| available music services | Amazon Music, Spotify, Deezer, Apple Music, Netflix, Prime Video, Audible |
| Display size | 5.5 inches |
Connections
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP |
| Wireless transmissions | WLAN, Bluetooth |
| WLAN specifications | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
Design
| Colour | black |
Construction
| Number of full-range drivers | 1 |
| Full-range chassis | 42 mm |
Smart Home
| Voice assistant | Alexa |
Dimensions and scope of delivery
| Weight | 410 g |
| Scope of delivery | Instruction manual |
| Width | 148 mm |
| Depth | 73 mm |
Other characteristics
| Compatibilities | other Bluetooth devices, Tablet, Smartphone |
| Areas of application | Living room, Smart Home |
| Installation variant | Shelf |
| Market launch | 2021 |
| Seal | Carbon Trust Reducing |