Skip to product information
Apple MacBook Pro 14" M5 Space Black Z1KH-01011000
€2.108,00 EUR
Multimedia Notebook, 14.2 inch, Retina, 120 Hz refresh rate, Apple M5, 24 GB RAM, 512 GB SSD storage, Apple M5 Graphics, macOS Tahoe, Apple Intelligence, 16 h battery life, 1.55 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Apple MacBook Pro |
Display
| Display size | 14.2 inch |
| Screen diagonal | 36.068 cm |
| Display technology | Retina |
| Display resolution | 3,024 x 1,964 pixels |
| Display | Mini-LED |
| Display glass | Nanotexture glass |
| Brightness | 1,000 cd/m² |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | Apple M |
| Processor | Apple M5 |
| Number of processor cores | 10 |
RAM
| RAM | 24 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Apple |
| Graphics card | Apple M5 Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Graphics processor (GPU) | 10-Core GPU |
| Video outputs | Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
| external resolution | 8K (8192 x 4608) |
Operating System
| Operating system | macOS Tahoe |
AI
| AI Feature | Apple Intelligence |
Connectivity
| Ports | Headphone output, microphone input, 3 x USB 4.0 |
| Card reader | integrated |
| supported card types | SDXC |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Camera
| Webcam | 12.0 Megapixel |
| Camera function | HD capable |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Keyboard
| Number of keys | 79 keys |
| Additional keys | Function keys, cursor keys |
Sound
| Number of speakers | 6 |
| Speaker system | Stereo |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery life | 16 h |
| Watt hours | 72.4 Wh |
| Power adapter | 96 watts |
| Battery replaceable | no |
Dimensions & Weight
| Housing material | Aluminum |
| Form factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 22.1 cm |
| Height | 16 mm |
| Width | 31.3 cm |
| Weight | 1.55 kg |
Other Features
| Features | Card reader, webcam, speakers, Force Touch Trackpad, Touch ID, USB-C |
| Security feature | Fingerprint Reader |
| Sensor | Brightness sensor |
| Market launch | 2025 |