Skip to product information
HP EliteDesk Intel Core i7-8700T 6-Core 2.400 MHz / 2.4 GHz 32 GB DDR4 1,000 GB M.2 SSD Intel UHD Graphics 630 Microsoft Windows 11 Professional
€480,00 EUR
Office PC, Intel Core i7-8700T, 2.4 GHz, 6-Core, 32 GB RAM, DDR4, 1,000 GB SSD storage, Intel UHD Graphics 630, Microsoft Windows 11 Professional
general
| PC types | Office PC, Mini PC |
| suitable for | Business |
| Series | HP EliteDesk |
Processor
| Processor | Intel Core i7-8700T |
| CPU type | Intel Core i7 |
| Clock speed | 2.400 MHz / 2.4 GHz |
| max. turbo clock speed | 4 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor Codename | Coffee Lake |
| CPU socket | Socket 1151 |
| Motherboard chipset | Intel Q370 |
| Number of processor cores | 6-Core |
| Number of threads | 12 |
| Power consumption (TDP) | 35 Watt |
RAM
| RAM | 32 GB |
| RAM type | DDR4 |
Storage
| SSD storage | 1,000 GB |
| Hard drive type | M.2 SSD |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics feature | DirectX 12 |
| Video output | DisplayPort |
Operating system
| Operating system | Microsoft Windows 11 Professional |
Connectivity
| Ports | 6 x USB 3.1, 2 x DisplayPort, Headphone-microphone combo jack, Audio out, 1 x LAN (RJ45), 1 x USB 3.1 Type-C |
| Front ports | 2 x USB 3.1, Headphone-microphone combo jack, 1 x Headphones, 2 x USB 3.1 Type-C |
Communication
| Data communication | LAN, Bluetooth, Wi-Fi |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Case features
| Case type | Ultra Small Form Factor (USFF) |
| Drive bay 2.5" int. | 1 |
| Color | black |
| Power supply | AC 120/230 V |
Dimensions & weight
| Height | 3.4 cm |
| Width | 17.7 cm |
| Depth | 17.5 cm |
Other features
| Features | with SSD |
| Seal | TCO Certified Desktops 8 |
| Note | SSD cache: 3D Xpoint (Optane) - 32 GB |