Skip to product information
Lenovo Legion 5 15 Intel Core i7-13650HX 16 GB 1,000 GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Windows 11 Home
€1.316,00 EUR
Gaming Notebook, 15.1 inch, WUXGA, Aspect Ratio 16:10, Intel Core i7-13650HX, 16 GB RAM, 1,000 GB SSD Storage, NVIDIA GeForce RTX 5060, Windows 11 Home, 2.2 kg
general
| Notebook Type | Gaming Notebook |
| Series | Lenovo Legion |
Display
| Display Size | 15.1 inch |
| Screen Diagonal | 38.354 cm |
| Display Technology | WUXGA |
| Display Resolution | 1,920 x 1,200 Pixels |
| Display | Widescreen |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor | Intel Core i7-13650HX |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Video Outputs | Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
Connectivity
| Ports | Headphone Out, Microphone In, 1 x USB 3.1, 2 x USB 3.2, 1 x USB 4.0 |
Communication
| Data Communication | Ethernet, WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | 5.0 Megapixels |
| Camera Function | HD-ready |
| Camera Resolution | 1280 x 720 Pixels |
Power Supply
| Battery | Lithium-Ion |
| Watt-hours | 80 Wh |
| Power Adapter | 245 Watts |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | black |
| Weight | 2.2 kg |
Further Features
| Features | Webcam, USB-C |
| Market Launch | 2025 |