Skip to product information
MINISFORUM Mini-PC AMD Ryzen 7 8845HS 8-Core 32 GB DDR5 512 GB M.2 SSD AMD Radeon 780M Shared Memory
MINISFORUM Mini-PC AMD Ryzen 7 8845HS 8-Core 32 GB DDR5 512 GB M.2 SSD AMD Radeon 780M Shared Memory
€748,00 EUR
Mini PC, AMD Ryzen 7 8845HS, 8-Core, 32 GB RAM, DDR5, 512 GB SSD Storage, AMD Radeon 780M, Shared Memory Graphics
General
| PC Type | Mini PC |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 7 8845HS |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 |
| Max. Turbo Clock Speed | 5.1 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Number of Processor Cores | 8-Core |
| Number of Threads | 16 |
Memory
| RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 5,600 MHz |
Storage
| SSD Storage | 512 GB |
| Hard Drive Type | M.2 SSD |
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics Card | AMD Radeon 780M |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | DisplayPort, HDMI |
Connectivity
| Ports | 1 x LAN (RJ45), 1 x DisplayPort, 1 x HDMI, 1 x USB4, 2 x USB 2.0, 1 x OCuLink |
| Front Ports | Headphone-Microphone Combo Jack, 2 x USB 3.2 |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth, LAN |
| LAN Standard | LAN 10/100/1000/2500 (2.5x GBit-LAN) |
| WLAN Standard | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
Drives
| Optical Drives | without optical drive |
Case Features
| Case Type | Mini-ITX |
Other Features
| Features | with SSD |