Skip to product information
Motorola Moto E14
€134,00 EUR
LTE Smartphone, 6.56 inch, HD, 90 Hz, 13 MP, 2 GB RAM, 64 GB internal storage, T606, Android 14, 5,000 mAh, expandable storage
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Motorola Moto E, Motorola Moto |
Display
| Display size | 6.56 inches / 16.662 cm |
| Display resolution | 1,612 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Punch-hole display |
| Display material | Gorilla Glass 3 |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 269 ppi |
| Screen-to-body ratio | 84.97 % |
Main camera
| Camera 1 | 13MP, wide-angle, f/2.2 |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase-focus (PDAF) |
| Recording functions | Portrait mode, HDR, slow motion, AI functions |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 5MP, wide-angle, f/2.2 |
| Selfie recording functions | Portrait mode, HDR |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 2 GB |
| Internal storage | 64 GB |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | T606 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.6 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Proximity sensor, accelerometer (G-sensor), ambient light sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo |
| Audio feature | Dolby Atmos |
Software
| Available operating systems | Android 14, Android Go |
| AI function | improved photo capturing |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS |
| LTE frequency bands | B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Local connections | Wi-Fi Hotspot, Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Connections | 3.5mm jack, USB-C |
| USB standard | 2.0 |
| Connection positions | USB bottom, headphone top |
Housing
| Design | Bar phone |
| Housing material | Plastic |
| Housing property | splash-proof |
| Protection class | IP52 |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Weight | 178.8 g |
| Height | 163.49 mm |
| Width | 74.53 mm |
| Depth | 7.99 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | fixed battery, fast charging function |
| Charging current specifications | 15W, 5V/3A |
Further features
| Integrated security | Face recognition |