Skip to product information
Motorola Moto G05 128GB Plum Red
€113,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.67 inches, HD, 90 Hz, 50 MP, 4 GB RAM, 128 GB internal storage, Helio G81, Android 15, 5,200 mAh, expandable memory
general
| Product types | Dual-SIM mobile phone, Android phone, Phablet, LTE smartphone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Motorola Moto, Motorola Moto G |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.67 inches / 16.942 cm |
| Display resolution | 1,612 x 720 pixels / HD |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Infinity-O Display |
| Display material | Gorilla Glass 3 |
| Display characteristic | scratch-resistant |
| Pixel density | 263 ppi |
| Screen-to-body ratio | 90.1 % |
| Brightness | 1,000 cd/m² |
Main camera
| Camera 1 | f/1.8, 50MP |
| Flash | LED Flash |
| Focus function | Phase-detection autofocus (PDAF) |
| Recording functions | Panorama, HDR, Night Mode, Portrait Mode, Pro Mode |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
| Camera feature | QR scanner |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 8MP, f/2 |
| Selfie recording functions | HDR, Night Mode, Portrait Mode |
| Selfie video recording | HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G81 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G52 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Brightness sensor, Proximity sensor, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, Galileo, LTEPP, SUPL |
| Multimedia function | FM radio |
| Audio features | Stereo speakers, Speakers with bass amplifier, Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | Android 15 |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile data communication | GSM, LTE, WCDMA |
| Local connections | WLAN, Bluetooth, Dualband WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | red |
| Housing materials | Artificial leather, Plastic |
| Housing characteristic | splash-proof |
| Protection class | IP54 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 188.8 g |
| Height | 165.67 mm |
| Width | 75.98 mm |
| Depth | 8.17 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,200 mAh |
| Fast charging technology | TurboPower |
| Standby | 2 days |
Further features
| Input method | virtual keyboard |
| Integrated security features | Fingerprint, Face recognition, ThinkShield |
| Scope of delivery | USB cable, Quick guide, SIM card tool, Protective cover |