Skip to product information
OPPO Watch X2 Mini Nebula Black
€293,00 EUR
Outdoor watch, 2025, case color black, strap color black, 1.32 inches, 466 x 466 pixels, mobile standard none, GPS, Android compatible, Fluoroelastomer strap, AMOLED display
general
| Product types | Outdoor watch, Android Smartwatch, Sports watch |
General
| Device types | Standalone, Second Screen |
| For whom | Unisex, Women |
| Special features | waterproof, hardware button, direct use of some apps on the watch, Android app notifications, camera remote control, automatic daylight saving time adjustment, contactless payment, power saving mode, Google Wallet |
| Style | Classic |
Compatibility
| Operating system compatibility | Android 9.0+ |
Case
| Case material | Stainless steel |
| Case features | shockproof, dustproof, waterproof, protection against temporary submersion, splash-proof |
| Case color | black |
| Case shape | round |
| Case back feature | stainless steel back, glass back |
| Case diameter | 43 mm |
| Case height | 11 mm |
| Bezel color | black |
Strap
| Strap material | Fluoroelastomer |
| Strap color | black |
| Strap size | One Size |
| Min. strap length | 130 mm |
| Max. strap length | 210 mm |
| Strap features | flexible, washable, replaceable |
| Clasp | pin buckle |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 1.32 inches / 3.35 cm |
| Display material | 2.5D glass |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Display features | readable in sunlight, fully usable, power-saving, Always on, round, scratch-resistant |
Battery & Run times
| Power supply | Rechargeable battery |
| Battery life | 7 days |
| Battery capacity | 345 mAh |
| Charging functions | magnetic charging cradle, fast charging function |
Standards
| Mobile standard | none |
| Data transfer types | WLAN, NFC, Bluetooth |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WLAN standards | b, a, g, n |
| Location services | GPS, GLONASS, QZSS, Galileo, Beidou, GNSS |
| Protection class | IP68 |
| Water resistance | 50 m / 5 bar / 5 ATM |
Technical Details
| Operating systems | watchOS 7, Android Wear 5.0 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 |
| Processor cores | 4 |
| Max CPU clock speed | 1.7 GHz |
| RAM | 2 GB |
| Flash memory | 32 GB |
| Sensors | brightness sensor, accelerometer, magnetometer, skin temperature, barometer, heart rate sensor, blood oxygen sensor |
Functions
| Tracking functions | Heart rate monitor, activity tracker, fitness tracker, fitness tracker, stopwatch |
| Health functions | Snoring detection, sleep apnea detection, pedometer, sleep tracker, stress tracker |
| Messaging | Calls, push notifications, appointments |
| Notifications | Apps, appointments, calls |
| Phone functions | Call answering, call rejection, calls via Bluetooth headset, display of missed calls |
| Supported apps | Google Maps, Google Calendar, Google Play Store, Google Health, Google Assistant |
Dimensions
| Dimensions | 46.6 x 47.6 x 11.75 mm |
| Weight | 81 g |
Other features
| Scope of delivery | Charging station |
| Security | Alarm function |
| Functions | Date, time, optical heart rate sensor, smart notifications, heart rate measurement, GPS, calendar, stopwatch, timer, GLONASS, camera control, body analysis, flight mode |
| Please note | A complete list of compatible devices can be found on the manufacturer's website |
| Design | sporty |
| Charging time | 1.2 h |
| Compatible with | Smartphone |
| Max. operating temperature | +70 °C |
| Min. operating temperature | - 40 °C |