Skip to product information
Samsung Galaxy A57 8GB 128GB Awesome Lilac
€404,00 EUR
5G phone, 6.7 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 128 GB internal storage, Exynos 1680, Android 16, 5,000 mAh
general
| Product types | 5G phone, LTE smartphone, dual-SIM phone, Android phone, phablet |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 52h |
| Reliability class | A |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,200 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
General
| Market launch | 2026 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy A |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,340 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display features | Super AMOLED Display, Always On Display, Punch-Hole Display, HDR10+ |
| Display material | Gorilla Glass Victus+ |
| Display characteristic | scratch-resistant |
| Pixel density | 385 ppi |
| Screen-to-body ratio | 88.8 % |
| Brightness | 1,900 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, optical image stabilization, 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP, wide angle, f/1.8, OIS |
| Camera 2 | 12MP, ultra-wide angle, f/2.2, 123° |
| Camera 3 | 5MP, macro, f/2.4 |
| Focus function | Phase Detection Autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Shooting functions | Panorama, HDR |
| Main camera video recording | 4K (30fps), Full HD (60/30fps) |
| Camera feature | Best Face |
| DxO Mark (Camera Index) | 150 |
| DxO Mark | 163 (max value awarded 05/2024) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 12MP, wide angle, f/2.2 |
| Selfie video recording | 4K (30fps), Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor type | Exynos 1680 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock speed | 2.9 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Xclipse 550 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, gyroscope, accelerometer (G-sensor), magnetometer, fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou, QZSS |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 16 |
| Update guarantee | 6 years Android updates, 6 years security patches |
| User interface | One UI 8.5 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B17, B20, B25, B26, B28, B32, B38, B40, B41, B66 |
| Local connections | Wi-Fi Direct, Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 6e |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 6.0 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | violet |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing features | waterproof, dustproof |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in-display |
| Weight | 179 g |
| Height | 161.5 mm |
| Width | 76.8 mm |
| Depth | 6.9 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | non-removable battery, fast charging function |
| Charging current specification | 45W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint, facial recognition |