Skip to product information
Samsung Galaxy S25 FE 512GB Icyblue
€846,00 EUR
5G phone, 6.7 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 512 GB internal storage, Exynos 2400, Android 15, 4,900 mAh
general
| Product types | 5G Phone, LTE Smartphone, AI Phone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy AI |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | Desktop mode, bright display, optical camera zoom, latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,340 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Dynamic AMOLED 2X, adaptive refresh rate, Dark Mode, Adaptive Brightness, Always On Display, Punch-Hole Display |
| Display material | Gorilla Glass Victus 2 |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 385 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.2 % |
| Brightness | 1,900 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 8k video recording, 4k video recording, optical zoom, optical image stabilization |
| Camera 1 | Wide-angle, 24mm, f/1.8, 50MP, OIS |
| Camera 2 | Ultra-wide angle, 13mm, 120°, f/2.2, 12MP |
| Camera 3 | f/2.4, 67mm, telephoto camera, OIS, 3x optical zoom, 8MP |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel Autofocus, Phase-Detection Autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 3x |
| Hybrid zoom | 30x |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | Continuous shooting, stereo video recording, panorama, HDR, night mode, portrait mode, food mode, AI functions, scene recognition, slow motion, time-lapse, dual-view video |
| Main camera video recording | 4k (60/30fps), Full HD (240/60/30fps), 8K (30/24fps) |
| Camera features | RAW Image, Super Steady Video, HDR10+, 10Bit HDR, Best Face, Single Take, Adaptive Pixel Sensor |
| DxO Mark (Camera Index) | 157 |
| DxO Mark | 163 (max value awarded 05/2024) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | f/2.2, 26mm, 12MP, wide-angle |
| Selfie recording functions | Portrait mode, Phase-Detection Autofocus (PDAF), Gesture recognition, Dual Pixel Autofocus, Time-lapse |
| Selfie video recording | Full HD (30fps), 4K (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor type | Exynos 2400 |
| Processor core | Deca-Core (10) |
| Max CPU clock rate | 3.2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Xclipse 940 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Hall sensor, Brightness sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Barometer, Fingerprint sensor |
| Location services | Dual GPS, GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Audio features | Stereo speakers, Dolby Atmos, Noise cancellation |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| Update guarantee | 7 years Android updates, 7 years security patches |
| User interface | One UI 7 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI function | improved photo capture |
| AI feature | Circle to Search |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, LTE-Advanced, UMTS, HSPA, SA, NSA, SUB6, HSDPA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B7, B8, B12, B13, B17, B18, B19, B20, B25, B26, B28, B32, B66 |
| Local connections | Tri-band Wi-Fi, Wi-Fi Hotspot, Ultra-wideband sensor (UWB), MIMO-Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Bluetooth, WLAN, Dual-band Wi-Fi, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 6e |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 6 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 3.2, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | grey |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing properties | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in display |
| Weight | 190 g |
| Height | 161.3 mm |
| Width | 76.6 mm |
| Depth | 7.4 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 4,900 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | non-removable battery, wireless charging, fast charging function, Reverse Wireless Charging, Qi2 |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Charging current specifications | 4.5W Reverse Wireless Charging, 45W, 25W Wireless Charging |
Other features
| Input method | Gesture control |
| Accessibility | Hands-free, Vibration alarm, One-hand mode |
| Integrated security features | Emergency SOS, Fingerprint, Facial recognition |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool |
| Remark | Samsung DeX / Samsung Wireless DeX |