Skip to product information
Sapphire Radeon RX 9070 XT Pure
€733,00 EUR
Gaming Graphics Card, AMD Radeon RX 9070 XT, 4,096 Shader Units, 3,010 MHz, overclocked, 16 GB, GDDR6, 256 Bit, 20.1 Gbit/s Memory Clock, active cooling, DirectX 12.2, PCIe 5.0 x16, 2x Display Port, 2x HDMI, FSR Upscaling, FreeSync, Ray Tracing, 317 W
general
| Product Type | Gaming Graphics Card |
| Series | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Power Consumption (TDP) | 317 W |
| Dual BIOS | no |
| Color | white |
Graphics Chip
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Codename | RDNA 4 (Navi 4X) |
| Chipset Series | AMD Navi 48 XTX |
| Shader Units | 4,096 |
| Ray Tracing Units | 64 |
| AI Units | 128 |
| Base Clock | 1,660 MHz |
| Boost Clock | 3,010 MHz |
| Overclocked | yes |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
| Chipset Features | AMD Smart Access Memory (SAM), AMD Radeon Software, AMD Image Sharpening, AV1 Encoder, AMD Eyefinity, AV1 Decoder, Real-Time Ray Tracing, AMD Noise Suppression, AMD Fluid Motion Frames, AMD Radeon Rays, AMD Radeon Boost |
Graphics Memory
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 256 Bit |
| Memory Clock | 20.1 Gbit/s / 10,050 MHz |
| Memory Bandwidth | 644 GB/s |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 5.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connector | 2 x 8-pin |
Dimensions
| Length | 32 cm |
| Width | 12.03 cm |
| Low Profile | no |
Video Output
| Interfaces | 2x HDMI, 2x Display Port |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Max. Monitors | 4 |
Cooling & Fan
| Cooling | active |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Color | white |
| Fan Features | Zero RPM, Flow Through, RGB Lighting |
Features
| Suitable for | Ray Tracing |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader Model | 6.8 |
| Upscaling | FSR |
| Synchronization | FreeSync |