Skip to product information
Sennheiser HD 300 PRO
€174,00 EUR
Over-ear headphones, wired, frequency response 6 - 25,000 Hz, 64 Ohm, cable length 1.5 m
general
| Product type | Over-ear headphones |
| Types | Dynamic, Closed |
Function
| Transmission type | wired |
| suitable for | Studio, Stage |
Sound
| Frequency response | 6 - 25,000 Hz |
| Impedance | 64 Ohm |
| Sensitivity | 108 dB/mW |
| Max. load capacity | 500 mW |
| Total harmonic distortion | < 0.1 % |
Cable
| Cable length | 1.5 m |
| Connector | 3.5 mm |
Warranty and scope of delivery
| Scope of delivery | Audio cable, 6.3mm adapter |
Other features
| Market launch | 2019 |