Skip to product information
Xiaomi 15T Pro 256GB Mocha Gold
€615,00 EUR
5G mobile phone, 6.83 inches, Full HD, 144 Hz, 50 MP, 12 GB RAM, 256 GB internal storage, Dimensity 9400+, Android 16, 5,500 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, AI mobile phone, dual-SIM mobile phone, phablet, Android mobile phone |
EU energy label
| Battery life per charging cycle | 57h 43min |
| Reliability class | A |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,600 x |
| Ingress Protection Rating | IP68 |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | fast charging, optical camera zoom, bright display, latest 5G mobile standard, Leica lens, AI-supported camera and voice functions |
Display
| Display size | 6.83 inches |
| Display resolution | 2,772 x 1,280 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | AI Image Engine, TrueColor, Dolby Vision, Dark Mode, Reading Mode, Always On Display, HDR10+, 480 Hz Touch-Sensor |
| Display material | Gorilla Glass 7i |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 447 ppi |
| Screen-to-body ratio | 90.4 % |
| Brightness | 3,200 cd/m² |
| Contrast | 5,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 8k video recording, 4k video recording, optical image stabilization, optical zoom |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.62, 23mm, OIS |
| Camera 2 | 50MP, telephoto camera, f/3, 115mm, 5x optical zoom |
| Camera 3 | 12MP, ultra-wide angle, f/2.2, 15mm, 120° |
| Flash | LED flash |
| Image sensor | Light Fusion 900 |
| Focus functions | Phase detection autofocus (PDAF), Eye autofocus |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 5x |
| Digital zoom | 100x |
| Recording functions | AI functions, HDR, Panorama, Night mode, Portrait mode, Slow motion, Time-lapse, Exposure control, Pro mode, Program auto |
| Main camera video recording | 8K (30/24fps), 4K (60/30/24fps), Full HD (960/240/120/60/30fps) |
| Camera feature | Ultra HDR, Leica Camera, LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1.6-2.2/15-60 ASPH, Leica Authentic Look, Leica Vibrant Look, Leica Filter, Leica Shutter Sound, Leica Watermark, Xiaomi ProFocus, Xiaomi ProCut, RAW Image, MasterCinema, ShootSteady, Ultra Night Video |
| DxO Mark (camera index) | 135 |
| DxO Mark | 163 (max value awarded 05/2024) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 32MP, wide-angle, f/2.2, 21mm |
| Selfie flash | Display flash |
| Selfie recording functions | HDR, Night mode, Portrait mode, Gesture recognition, Self-timer, Time-lapse |
| Selfie video recording | 4K (30fps), Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 9400+ |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 3.73 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Immortalis G925 MC12 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby, Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, Galileo, NavIC, QZSS, Dual GPS |
| Audio features | Hi-Res Audio, Dolby Atmos, Stereo speakers, Hi-Res Wireless Audio (HWA) |
Software
| Available operating system | Android 16 |
| User interface | HyperOS 2 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI functions | Live voice translation, Live text translation, Google Gemini, Information summarization, Object search in images, improved photo capture, image editing |
| AI features | Circle to Search, AI Display |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 5G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | LTE, EDGE, GPRS, GSM, WCDMA, UMTS, HSPA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B13, B17, B18, B19, B20, B25, B26, B28, B32, B38, B39, B40, B41, B42, B48, B66 |
| Local connections | Triband WLAN, Infrared, Wi-Fi Direct, Bluetooth, WLAN, Dualband WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 7, WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 6.0 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | gold |
| Housing material | Aluminum frame |
| Housing features | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 3.0m for 35min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
| Weight | 210 g |
| Height | 162.7 mm |
| Width | 77.9 mm |
| Depth | 7.96 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,500 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | Fast charging function, permanently installed battery, wireless charging |
| Battery charging time | 100% in 36min |
| Charging current specifications | 90W, 50W Wireless Charging |
Further features
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool, protective cover, quick guide |
| Remark | Cooling system Xiaomi 3D IceLoop System |