Skip to product information
Xiaomi Poco C71 black
€132,00 EUR
LTE Smartphone, 6.88 inch, HD, 120 Hz, 4 GB RAM, 128 GB internal storage, T7250, Android 15, 5,200 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, Android Phone, Phablet, Dual-SIM Phone |
General
| Series | Xiaomi Poco |
Display
| Display size | 6.88 inch |
| Display resolution | 1,640 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 260 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.1 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
Main Camera
| Camera technology | Dual Camera |
| Camera 1 | 32MP, f/1.8, wide-angle |
| Camera 2 | 0.3MP |
| Flash | LED Flash |
| Image sensor | CMOS |
| Recording function | HDR |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie Camera
| Selfie Camera 1 | 8MP, f/2, wide-angle |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | T7250 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| max CPU clock rate | 1.8 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mail G57 MP1 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSD |
| Sensors | Fingerprint sensor, Accelerometer (G-Sensor) |
| Location services | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| Update guarantee | 2 years Android updates |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | LTE, HSPA, GSM |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, Wi-Fi Hotspot |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
Interfaces
| Ports | 3.5mm jack, USB-C |
| USB standard | 2.0 |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 193 g |
| Height | 171.8 mm |
| Width | 77.8 mm |
| Depth | 8.3 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,200 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | Fast charging function, fixed battery |
| Charging current specification | 15W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |