Skip to product information
Xiaomi Poco F7 Pro 512GB Silver
€511,00 EUR
5G mobile phone, 6.67 inch, Quad HD, 120 Hz, 50 MP, 12 GB RAM, 512 GB internal storage, Snapdragon 8 Gen 3, Android 15, 6,000 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, dual-SIM mobile phone, phablet, Android mobile phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Xiaomi Poco |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | bright display, latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.67 inch / 16.942 cm |
| Display resolution | 3,200 x 1,440 pixels / Quad HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Dolby Vision, Always On Display, Punch-Hole-Display, HDR10+ |
| Display material | Gorilla Glass 7i |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 526 ppi |
| Brightness | 3,200 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | 8k video recording, 4k video recording, optical image stabilization, dual camera |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.6, 24mm, OIS |
| Camera 2 | 8MP, ultra-wide-angle, f/2.2 |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Phase-detect autofocus (PDAF), Dual Pixel Autofocus |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Main camera video recording | 8K (24fps), 4K (60/30/24fps), Full HD (960/240/120/60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 20MP, wide-angle |
| Selfie video recording | Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 3.3 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 750 |
| AnTuTu Benchmark v10 (~) | 2,100,000 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, Dual GPS, NavIC, QZSS |
| Audio features | Stereo speakers, Hi-Res Audio, Hi-Res Wireless Audio (HWA) |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| User interface | HyperOS 2 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, HSDPA, SA, NSA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B18, B19, B20, B26, B28, B38, B40, B41, B42, B48, B66 |
| Local connections | Infrared, Bluetooth, WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 7 |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | silver |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing features | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 2.5m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
| Weight | 206 g |
| Height | 160.3 mm |
| Width | 75 mm |
| Depth | 8.1 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 6,000 mAh |
| Battery features | permanently installed battery, fast charging function, wireless charging |
| Fast charging technologies | Power Delivery 3.0, Quick Charge 3 |
| Charging current specification | 90W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |