Skip to product information
Xiaomi Poco Pad X1
€288,00 EUR
Gaming Tablet, 11.2 inch, screen resolution 3,200 x 2,136 pixels, refresh rate 144 Hz, 8 GB RAM, 512 GB, Android 15, 13 MP, 500 g
general
| Tablet Types | Gaming Tablet, Android Tablet, WiFi Tablet |
| suitable for | Gaming |
Display
| Display Size | 11.2 inch |
| Screen Diagonal | 28.448 cm |
| Screen Resolution | 3,200 x 2,136 pixels |
| Display Type | LED-Backlight, Widescreen, Touchscreen, IPS, LCD |
| Touchscreen | capacitive, Multitouch |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Pixel Density | 344 ppi |
| Brightness | 800 cd/m² |
| Refresh Rate | 144 Hz |
Processor
| Clock Speed | 2.6 GHz |
| Processor Core | Octa-Core |
| Processor Cores | 8 |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal Storage | 512 GB |
| Storage Type | Flash Storage |
Operating System
| Operating System | Android 15 |
expandable storage
| Card Reader | without |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN Standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| WLAN Frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| Mobile Data Communication | without cellular |
Camera
| Max. Camera Resolution | 13 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama Function |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Front Camera | 8.0 Megapixel |
| Selfie Recording Feature | HDR |
Sound
| Speaker System | Stereo |
| Number of Speakers | 4 |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Card | Qualcomm Adreno 732 |
| Graphics Memory | Shared Memory |
Power Supply
| Battery Capacity | 8,850 mAh |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Slate PC |
| Housing | Aluminum |
| Length | 25.1 cm |
| Width | 17.3 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 500 g |
Other Features
| Connections | USB, USB-C |
| USB Version | USB 3.2 |
| Equipment | Dual-Band Antenna, Speaker |
| Tablet Sensors | Accelerometer, Gyroscope, E-Compass, Brightness Sensor |
| Integrated Security | Face Recognition |
| Market Launch | 2025 |