Skip to product information
Apple iPad Air 13 2024
€715,00 EUR
Gaming tablet, 13 inch, screen resolution 2,732 x 2,048 pixels, 8 GB RAM, iPadOS, 12 MP, battery life 9 h, 618 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, iOS tablet |
| Series | Apple iPad Air, Apple iPad |
| suitable for | Gaming, work, movies, school |
Display
| Display size | 13 inch |
| Screen diagonal | 33.02 cm |
| Screen resolution | 2,732 x 2,048 pixels |
| Display type | Liquid Retina, IPS, LED backlight, True Tone |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Pixel density | 264 ppi |
| Brightness | 600 cd/m² |
Processor
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | Apple M2 |
| Processor | Apple M2 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | iPadOS |
expandable memory
| Card reader | without |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| SIM card | eSIM |
Camera
| max. camera resolution | 12 MP |
| Camera functions | Image stabilization, autofocus, panorama function, HDR, burst mode, geotagging, digital zoom |
| Video recording | 4K, 1080p, 720p |
| Camera position | Rear top right |
| Front camera | 12.0 Megapixels |
| Selfie capture functions | HDR, burst mode, image stabilization |
Sound
| Speaker system | Stereo |
| Number of speakers | 2 |
| supported audio formats | AAC, MP3, FLAC |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Apple |
| Graphics card | Apple M2 Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| supported video formats | H.264, HEVC |
Power supply
| Battery | Lithium polymer |
| Battery life | 9 h |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Housing | Aluminum |
| Length | 28.1 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 618 g |
Other features
| Connections | USB, Smart Connector, Magnetic Connector, USB-C |
| USB version | USB 3.1 |
| Features | Dual-band antenna, speakers, microphone |
| Special features | Anti-reflective coating, anti-fingerprint coating |
| Tablet sensors | Gyroscope, accelerometer, barometer, ambient light sensor, fingerprint sensor, e-compass |
| Physical buttons | Volume control, power button |
| Input method | virtual keyboard |
| Integrated security | Fingerprint Reader |
| Scope of delivery | Tablet, USB-C cable |
| Market launch | 2024 |